Poznejte a ochutnejte rozmanitost tradičních chutí jižní Moravy

Poznat chutě jižní Moravy, tradiční postupy zpracování lokálních produktů, které utváří gastronomické dědictví jižní Moravy, a navštívit místa a ochutnat plodiny spjaté s tradicemi a kulturou regionu jižní Moravy, usnadní návštěvníkům gastronomický cestovní průvodce. Průvodce byl vytvořen v rámci mezinárodního projektu „SLOW FOOD – CE: kultura, dědictví životní prostředí a jídlo". 


Brno, druhé největší město České republiky, je kulturní centrum jižní Moravy nabité moderní architekturou, úzkými uličkami s kavárnami a restauracemi, které potěší a překvapí každého návštěvníka gastronomickým zážitkem. Město leží v srdci Evropy a je bránou do regionu jižní Morava. Díky přírodním podmínkám a teplému klimatu se na jižní Moravě nachází 96 procent všech vinic České republiky. Místní vinaři se pravidelně umisťují na předních příčkách prestižních mezinárodních soutěží. Kromě vína mohou návštěvníci ochutnat i produkty místních pěstitelů a chovatelů, například mandle, okurky, chřest, ryby nebo uzené maso. V posledních letech se na trhu prosazují i malé pivovary. Na jižní Moravě probíhá řada festivalů zaměřených nejen na pravou moravskou gastronomii, ale také na lidové tradice, které jsou v regionu jedinečné.


Gastronomický cestovní průvodce je vydán v česko-anglické verzi a návštěvníkům regionu představuje 11 restaurací a gastronomických podniků, ve kterých návštěvníky čeká skvělý kulinářský zážitek, několik malých farem a faremních výrobců a 7 tradičních gastronomických slavností, které každoročně lákají tisíce zájemců o kulinářské zážitky. Slavnosti jídla na jižní Moravě jsou velmi populární. Návštěvníci se setkávají s lokálními produkty, tradiční výrobou a obvyklými i novodobými způsoby zpracování. Seznámí se s udržitelným přístupem k životnímu prostředí a zároveň poznají dodavatele lokálních produktů osobně. 


Gastronomický průvodce byl vytvořen v rámci mezinárodního projektu „SLOW FOOD – CE: kultura, dědictví životní prostředí a jídlo". Spolu s průvodcem po jižní Moravě byly vytvořeny také průvodci po gastronomickém dědictví regionů měst Dubrovník, Kecskemet, Krakov a Benátky.


Průvodci jsou napsány v anglickém jazyce a v jazyce každého regionu a jsou k dispozici zdarma ke stažení na adrese 
https://www.interreg-central.eu/Content.Node/SlowFood-CE.html.


Slow Food je globální hnutí a organizace, jejíž vizí je svět zpřístupňující všem lidem konzumaci takového jídla, které je zdravé pro ně, pro ty, kteří jej pěstují, i pro planetu. Slow Food zahrnuje milion aktivistů, kuchařů, odborníků, mladých lidí, zemědělců, rybářů a akademiků z více než 160 zemí. 




Projekt EU “SLOW FOOD – CE: kultura, dědictví životní prostředí a jídlo” je financován z programu EU Interreg Central Europe, který podporuje spolupráci mezi regiony střední Evropy, a trvá po 3 roky – od 1. června 2017 do 31. května 2020. Smyslem projektu je zahrnout veřejné a soukromé aktéry v pěti městech střední Evropy (Benátky, Dubrovník, Brno, Krakov a Kecskemét), tak aby byla vytvořena a sdílená společná metodologie pro identifikaci zdrojů nehmotného kulturního dědictví souvisejícího s jídlem a návrh modelu, který by byl schopen chránit a zvyšovat tradiční potraviny a jejich produkci.



Projekt SlowFood-CE je financován EU programem Interreg Central Europe. Výhradní odpovědnost za obsah této publikace nese organizace Slow Food, EU nenese odpovědnost za jakékoli použití informací, které obsahuje.